Stravovanie

Aj keď neexistuje žiadna špeciálna diéta pre ľudí s lupusom, celková správna výživa a vyvážená strava, bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné produkty, môže pomôcť pri zvládaní ochorenia a jeho príznakov, dodá dostatok energie a potrebnú výživu, ktorú vaše telo potrebuje. Vždy sa však pred zmenou jedálnička radšej poraďte so svojim lekárom, prípadne môžete požiadať o konzultáciu s odborníkom na výživu. Rovnako sa poraďte s lekárom, kým začnete užívať akékoľvek voľnopredajné výživové či prírodné doplnky alebo iné lieky, ako vám predpísal.

Správna strava by mala dodať dostatok energie na celý deň a zároveň vám pomôcť udržať správnu hmotnosť alebo schudnúť, ak je to potrebné.

  • Strava by mala byť bohatá na vitamíny.
  • Omega-3 mastné kyseliny - pomáhajú znižovať cholesterol a riziko srdcovocievnych ochorení, ale tiež znižovať zápal. Obsahujú ich najmä vlašské orechy, sója a výrobky z nej, ako aj losos či makrela.
  • Vláknina - množstvo vlákniny v strave pomáha znížiť krvný tlak a zápal. Bohatým zdrojom vlákniny je ovocie, zelenina, celozrnné produkty a mnoho chutných potravín, takže nie je ťažké zaradiť jej do jedálnička dostatok.
  • Obličky sú často postihnuté lupusom a pokiaľ sa ich funkcie zhoršujú, lekár môže odporučiť diétu s nízkym príjmom bielkovín a/alebo diétu s nízkym obsahom sodíka a draslíka.
  • Ľudia s lupusom majú vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení, no ich riziko je možné znížiť vhodnou stravou. Srdcu prospieva najmä čerstvé ovocie a zelenina, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a strava s nízkym obsahom nasýtených tukov a sodíka, ktorá pomáha znižovať cholesterol a krvný tlak.
  • Pokiaľ sa objaví osteoporóza, lekár môže odporučiť vyšší príjem vitamínu D spolu s nízkotučnými mliečnymi výrobkami a inými potravinami bohatými na vápnik.

Nevhodná strava

Niektoré potraviny môžu podporiť zhoršenie príznakov lupusu. Ide najmä o pacientov s chorými obličkami, cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom. Nevhodná diéta u týchto pacientov, ako je nadmerný príjem bielkovín, soli, ale niekedy aj ovocia, môže spôsobiť zhoršenie stavu.