Prejavy lupusu sú veľmi rôznorodé. Môžu vznikať postupne alebo viaceré naraz, pričom u jednotlivých pacientov sa objavujú len niektoré z nich, a aj v priebehu ochorenia sa môžu zmeniť. Niektoré vymiznú, iné sa objavia. To znamená, že lupus môže u každého prebiehať inak. Podľa charakteru týchto prejavov sa určuje závažnosť celého ochorenia a následne jeho liečba.

Medzi najčastejšie prejavy lupus patrí:

• únava

Určitým stupňom únavy trpia takmer všetci pacienti s lupusom. Môže sa vyskytovať na začiatku alebo kedykoľvek v priebehu ochorenia. Zvyčajne únava neutícha ani po odpočinku, a v niektorých prípadoch je natoľko intenzívna, že bráni v každodenných aktivitách či bežnom pohybe. Únava nemusí mať zjavnú príčinu. Často však súvisí s aktívnym priebehom ochorenia respektíve jeho niektorými prejavmi, ako napríklad s chudokrvnosťou, bolesťami alebo teplotami.

• zvýšená teplota

Väčšina pacientov s lupusom máva počas aktívneho štádia ochorenia mierne zvýšenú teplotu. U niektorých pacientov sa môžu na začiatku, ale i v priebehu ochorenia, vyskytnúť aj vysoké horúčky. U týchto pacientov treba myslieť nielen na zhoršenie lupusu, ale je potrebné vylúčiť aj iné ochorenie, najmä infekciu.

• kožné zmeny

Kožné zmeny patria medzi najtypickejšie prejavy lupusu, ale nemusia sa vyskytnúť u všetkých pacientov. Prejavujú sa vo forme rôznych vyrážok alebo začervenania kože, a to najčastejšie na slnečnému žiareniu vystavených častí tela - ako je tvár, vlasatá časť hlavy, krk, výstrih a horné končatiny. Charakteristickým príznakom lupusu je vyrážka na tvári, ktorá zasahuje nos a obe líca a vytvára tak obraz „motýľa". Inokedy sa vyrážky môžu objavovať po celom tele. Začervenanie sa môže objaviť aj na bruškách prstov rúk alebo dlaniach. U niektorých pacientov sa môžu vyskytovať drobné ranky aj v ústach. Kožné zmeny zvyčajne vznikajú alebo sa zhoršujú po pobyte na slnku. K určeniu kožných zmien ako prejavu lupusu treba niekedy urobiť vyšetrenie kožnej vzorky pod mikroskopom.
Niektoré kožné formy lupusu sa vyskytujú ako samostatné ochorenie: Subakútny kožný lupus erythematosus sa najčastejšie prejavuje kožnými zmenami lokalizovanými na tvári, hrudníku a pleciach, často vo forme okrúhlych ložísk.
Diskoidný alebo chronický kožný lupus erythematosus má charakteristický obraz okrúhlych ložísk začervenanej a zhrubnutej kože, s ošupovaním na povrchu. Tieto ložiská sa najčastejšie nachádzajú na tvári a vo vlasatej časti hlavy. Často bývajú sprevádzané vypadávaním vlasov. Po ich ústupe zostávajú jazvy, alebo viac či menej pigmentované ložiská.

• vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov patrí medzi časté prejavy akútneho lupusu. Vlasy vo zvýšenej mierne vypadávajú, zostávajú na hrebeni alebo poduške. Padanie vlasov môže mať aj ložiskovú formu, kedy vo vlasatej časti hlavy vznikajú belavé ložiská bezvlasej pokožky. Zriedkavo dochádza k difúznemu vypadaniu vlasov. Po potlačení aktivity ochorenia narastú nové vlasy.

• Raynaudov syndróm

Týmto názvom sa označuje stav, kedy prsty na rukách, niekedy aj na nohách zblednú a následne zmodrejú. Tieto zmeny sú provokované najmä chladom. Takto zmenené prsty môžu byť stuhnuté a so zníženou citlivosťou končekov prstov rúk.

• postihnutie kĺbov a šliach

Bolesti a opuchy kĺbov patria medzi najčastejšie a často prvé príznaky ochorenia. Pacienti sa sťažujú najčastejšie na bolesti kĺbov prstov rúk, zápästí, ale ja kolien, ramien a členkov. Opuchy sa zvyčajne vyskytujú epizodicky - to znamená, že postihnuté kĺby opuchnú na 2-3 dni a následne opuch vymizne, aby sa o niekoľko dní zopakoval. V čase opuchu býva aj pocit stuhnutosti v postihnutých kĺboch, ktorý nebýva dlhší ako 30 minút. Niektorí pacienti okrem bolesti udávajú aj zhoršenú pohyblivosť týchto kĺbov. Okrem postihnutia kĺbov sa stretávame aj s opuchmi šliach, ktoré u niektorých pacientov môžu viesť ku vzniku deformít.

• postihnutie svalov

Viac ako polovica pacientov sa sťažuje na bolesti svalov a svalovú slabosť. V priebehu ochorenia a dlhodobej liečby glukokortikoidmi môže dôsť k ochabnutiu svalov a prehĺbeniu svalovej slabosti. Preto je dôležité pravidelne a správne cvičiť.

• postihnutie očí

Niektorí pacienti sa sťažujú na pocit pálenia a rezania v očiach. Toto býva najčastejšie spôsobené zníženou slzotvorbou.

• úzkosť, depresia

Pacientom s lupusom môže spôsobovať depresie a úzkosť samotné ochorenie, ale aj lieky používané pri jeho liečbe a stres, ktorý prináša vyrovnávanie sa s chronickým ochorením.
Lupus často spôsobuje aj postihnutie životne dôležitých orgánov. Tieto prejavy sa môžu objaviť už v začiatkoch ochorenia, ale aj kedykoľvek v jeho priebehu.