Krv a lupus

Problémy súvisiace s krvou sú u pacientov s lupusom časté. Zmeny sa môžu týkať všetkých zložiek krvného obrazu - červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek (trombocytov).

  • poklesom červených krviniek vzniká chudokrvnosť (anémia). Jej príčinou môže byť samotné chronické zápalové ochorenie. Zvýrazňuje sa pri aktivácii lupusu - kedy protilátky poškodia vlastné červené krvinky a tie následne zaniknú. Príčinou chudokrvnosti môžu byť aj niektoré lieky alebo komplikácie lupusu (napríklad ochorenie obličiek). Pacient s chudokrvnosťou nemusí mať žiadne ťažkosti. Pri závažnejšom poklese červených krviniek sa zvýrazňuje slabosť, únava, môže sa objaviť zadýchavanie, zrýchlený tep srdca.
  • pri lupuse bývajú znížené aj biele krvinky (leukocyty). Príčinou môže byť samotný lupus s tvorbou protilátok proti bielym krvinkám, ale aj lieky používané pri liečbe lupusu. Pacienti s nízkymi hodnotami bielych krviniek môžu mať častejší výskyt infekcií.
  • krvné doštičky (trombocyty) majú hlavný význam v zabezpečovaní krvnej zrážanlivosti. U pacientov s lupusom môžu byť krvné doštičky znížené. Ich výraznejší pokles sa môže prejaviť krvácaním z nosa, ďasien alebo zvýšenou tvorbou modrín.